Record Store Day Warsaw 2018

Kolejne obchody międzynarodowego święta niezależnych sklepów płytowych i kultury winylowej zorganizowane przez fundację Poprostu Kultura odbyły się 21 i 22 kwietnia 2018. Była to ósma edycja Record Store Day w Warszawie.

W centrum kulturalnym Mała Warszawa na warszawskiej Pradze miały miejsce największe w Polsce targi muzyczne. Przez dwa dni można było odwiedzić stoiska 50 wystawców. Pojawiły się sklepy płytowe, wytwórnie muzyczne, prywatni kolekcjonerzy płyt, wystawcy oferujący sprzęt audio i inne akcesoria do winyli, wydawcy książek o muzyce, a także tłocznia winyli WM Fono. Można było nawet kupić biżuterię wykonaną z instrumentów muzycznych.

Podobnie jak przy poprzedniej edycji na Record Store Day Warsaw zaprosiliśmy gościa specjalnego. W tym roku była to angielska wytwórnia muzyczna „On The Corner Records” z Londynu, uznana przez Gillesa Petersona (BBC 6, Worldwide FM) za „label roku 2017”. Label reprezentował jej szef Pete Buckenham, który zagrał dwa wyśmienite sety podczas imprezy.

„On The Corner” to również wydawca jazzowego zespołu Collocutor – gwiazdy niedzielnego wieczoru Record Store Day Warsaw. To jeden z tych zespołów, dzięki którym jazz wraca do szerokiej publiczności; odważnie czerpiąc z różnych stylów muzycznych, przestaje być kojarzony z niedostępną muzyką dla elit. Brytyjska formacja łączy elektro–akustyczną estetykę ery jazzu modalnego Milesa Davisa z globalnymi wpływami, głównie muzyki z Indii i Afrobeatu. To minimalizm przesiąknięty hipnotyzującym groovem, w stylu takich tuzów jak Sun Ra, Yussef Lateef czy Steve Reich. Koncert Collocutor podczas Record Store Day Warsaw był pierwszym występem tego zespołu w Polsce. Poprzedził go jazzowy set dj-ski Adriana Magrysa – współwłaściciela londyńskiego labelu promującego polski jazz w UK, Lanquidity Records (również obecnego na RSDW 2018).

Natomiast w sobotę na koncertowej scenie Małej Warszawy niepodzielnie królował hip hop. Wystąpili tu Kosi i Łajzol z legendarnego warszawskiego składu JWP ze swoim nowym projektem Jetlagz. Był to pierwszy oficjalny koncert zespołu w stolicy. Twórczość Jetlagz przełamuje nie tylko muzyczne, ale również pokoleniowe granice, odważnie czerpiąc z dobrodziejstw newschoolowej elektroniki, nie tracąc przy tym ani hiphopowego pazura ani przebojowego potencjału znanego z projektów JWP Crew.

Targi muzyczne i wieczorne koncerty to nie jedyne atrakcje, jakie czekały na przybyłych do Małej Warszawy fanów winyli i muzyki. Swoje dj sety i showcasy zaprezentowali znani dj-e i producenci, szefowie labeli oraz sklepów płytowych. Wśród nich m.in.: Mr Krime, Falcon 1, Teielte czy Karol Aleksander. Odbyły się projekcje dokumentalnych filmów o muzyce, takich jak „Patti Smith. Sen życia”, „Rumble. Jak Indianie zatrzęśli światem muzyki” czy „Droga do Jah”. Record Store Day Warsaw 2018 to również ciekawe spotkania i panele dyskusyjne z udziałem m.in. Piotra Metza (Trójka Polskie Radio), Marcina „Grocha” Grośkiewicza (U Know Me Records), Filipa Łobodzińskiego czy diggera i dj-a znanego jako Cpt Sparky.
(rejestracja video dyskusji, którą poprowadził Piotr Metz „Winyl: produkt, a emocje. Rozważania o przyszłości najstarszego nośnika” tu: https://www.youtube.com/watch?v=YlftIvb38ic )

Gratką dla fanów winyli ale i miłośników sztuki graficznej była wystawa okładek płyt winylowych i plakatów Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego. Ci polscy graficy światowej sławy tworzyli okładki m.in. dla: Janis Joplin, Boba Marleya, Judas Priest, The Clash, Arethy Franklin czy Milesa Davisa. Można było również obejrzeć film dokumentalny o autorach wystawy pt. „Przyjaciele na 33 obroty” w reżyserii Grzegorza Brzozowicza. Wisienką na torcie było prawie dwugodzinne spotkanie z samym Rosławem Szaybo – gościem honorowym Record Store Day Warsaw 2018.

 

Po raz pierwszy na Record Store Day Warsaw powstało okolicznościowe wydawnictwo płytowe. „Record Store Day Warsaw 2018 Sampler” to płyta winylowa 12”, zawierająca cztery niepublikowane dotąd utwory artystów spod znaku U Know Me Records czy The Very Polish Cut Outs, a także legendarnego JWP (Jetlagz).

Tracklista:

Jetlagz – „Roppongi Boys” Dj Steez Remix
Karol Aleksander – „Samba bez butów” (EDIT)
Mr Krime  feat. Paulina Przybysz – „Comparing Boobs”
SOTEI – „Styropian”

 

Record Store Day 2018 współfinansowane zostało przez Miasto Warszawa, a partnerami wydarzenia byli m.in.:
Mała Warszawa, Docs Against Gravity i WM Fono.

Cały program wydarzenia można zobaczyć na recordstoredaywarsaw.pl

Fotogalerie:


Więcej na:

YT Record Store Day Warsaw: https://www.youtube.com/channel/UCaCXGd-m-IumT291l92ecoA

FB Record Store Day Warsaw: https://www.facebook.com/rsdwarsaw/

Insta Record Store Day Warsaw: https://www.instagram.com/recordstoredaywarsaw/