Piknik z Kiwi

„Piknik z Kiwi” to cykliczna akcja społeczna, której głównym założeniem jest: burgery w zamian za śmieci. Celem projektu jest oczyszczanie terenów leśnych i około-leśnych z wszechobecnych śmieci, integracja lokalnej społeczności, edukacja ekologiczna dorosłych i dzieci, a także pomoc potrzebującym zwierzętom, a konkretnie psom ze schronisk i psich fundacji.

Na czym polega akcja?  Raz w miesiącu, w wybranym miejscu, organizujemy piknik na skraju lasu, gdzie rozstawiamy profesjonalnego grilla, ławeczki i stoły do przysiądnięcia. Przybyłym uczestnikom rozdajemy torby na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki. Każdy kto przynosi otrzymaną od nas torbę wypełnioną śmieciami z lasu czy przyleśnych okolic, dostaje za darmo pysznego burgera – z doskonałą rasową zdrową wołowiną lub w wersji wege, a także lemoniadę aloesową. W trakcie trwania wydarzenia zaproszone do współpracy organizacje działające na rzecz psów (schronisko, fundacje) robią zbiórki funduszy i fantów dla psiaków, opowiadają o swoich podopiecznych i zachęcają zainteresowane osoby do ich adopcji. Na „Pikniku z Kiwi” mile widziane są wszystkie zwierzaki, a maskotką i twarzą całego wydarzenia jest pies organizatorów o imieniu Kiwi.

Pierwsze wydarzenie odbyło się w sierpniu 2020 roku na skraju Lasu Kabackiego na warszawskim Ursynowie. Przez 5 godzin trwania wydarzenia pojawiło się ponad 200 osób i zebranych zostało blisko 200 toreb wypełnionych śmieciami. Kolejne wydarzenia w Warszawie i w Magdalence cieszyły się równie dużym zainteresowaniem i podobnymi efektami. Podczas „Pikniku z Kiwi” zobaczyć można cały przekrój społeczny – udział biorą ludzie starsi, młodzi, dzieci, mięsożercy i weganie. Wszyscy tak samo pozytywnie nastawieni, uśmiechnięci, entuzjastycznie wypowiadający się o akcji „Piknik z Kiwi” i wyrażający potrzebę regularnego jej organizowania.

Organizatorami akcji jest Fundacja Poprostu Kultura oraz firma Steaks&More, która dostarcza i przygotowuje burgery dla uczestników. Partnerzy i patroni akcji: Gmina Ursynów m.st. Warszawy, gmina Lesznowola, BNP Paribas, Aloeska, Drukarnia w Oficynie.